Riječ je o inicijativi kojom se nastoji potaknuti sadnja, a samim time i očuvanje, klonova značajnih stabala iz zaštićenih dijelova Varaždinske županije. Na ovaj se način potiče oživljavanje nekadašnje tradicije sadnje stabala, a osobito lipa, uz institucije i okupljališta ljudi, ali i očuvao genski materijal zaštićenih stabala za buduće generacije.
S ovim ciljem su Varaždinska županija, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije i Hrvatski šumarski institut, krajem 2021. godine pokrenuli „Projekt očuvanja genofonda značajnih stabala Varaždinske županije“, u okviru kojeg su proizvedene sadnice, odnosno klonovi od tzv. Beline lipe iz Visokog (velelisna lipa, Tilia platyphyllos) koja je zaštićena kao spomenik prirode i koprivolisne lipe (Tilia urticifolia), kultivara velelisne lipe koja ima specifičan oblik lista koji podsjeća na koprivu, a koja se nalazi unutar spomenika parkovne arhitekture „Arboretum Opeka“.
Sadni materijal proizveden je cijepljenjem vegetativnog materijala s izvornih stabala na pripremljene odgovarajuće podloge u plasteniku Hrvatskog šumarskog instituta, u kojem su sadnice nastavno i uzgajane odnosno školovane u periodu od 2021. do 2025. godine. Radi se o trogodišnjim sadnicama visine 70 do 200 cm, a za svaki proizvedeni klon izdaje se numerirana svjedodžba, odnosno certifikat o porijeklu sadnog materijala.