Goste i sudionike na svečanom otvorenju u četvrtak, 22. svibnja, uvodno je pozdravila dekanica FOI-ja, Marina Klačmer Čalopa. U svom obraćanju istaknula je važnost internacionalizacije visokog obrazovanja te ulogu FOI-ja u promicanju međunarodne suradnje i stvaranju prilika za razmjenu znanja i iskustava. „FOI International Days već sedamnaestu godinu predstavlja važnu platformu za razvoj međunarodne suradnje, razmjenu znanja i jačanje partnerstava s institucijama iz cijeloga svijeta.
Ovogodišnja tema stavlja poseban naglasak na studentsku mobilnost i njezinu ključnu ulogu u oblikovanju osobnog i profesionalnog puta mladih. Naš je cilj stvarati akademsko okruženje koje potiče otvorenost, suradnju i globalnu povezanost – vrijednosti koje smatramo temeljem suvremenog visokog obrazovanja“, naglasila je dekanica.
FOI već niz godina vodi aktivnu kampanju poticanja i uključivanja studenata u različite oblike međunarodnih aktivnosti. Rezultat tih napora je kontinuirani rast broja mobilnosti i sudionika u programima poput Erasmus+, kratkih međunarodnih programa te sve veća prepoznatljivost FOI-ja među međunarodnim partnerima. Internacionalizacija se sustavno integrira u nastavni proces – kroz kolegije, projekte, suradnje s inozemnim predavačima – kao i u izvannastavne aktivnosti koje promoviraju interkulturalnu razmjenu i razvoj globalnih kompetencija.
U okviru glavnog dijela programa održana su dva gostujuća predavanja. Krisztián Szűcs sa Sveučilišta u Pečuhu govorio je na temu „Turning Challenges into Opportunities: The Future of Internationalisation”, osvrnuvši se na aktualne izazove i nove prilike koje se otvaraju pred visokoškolskim institucijama u kontekstu globalne nesigurnosti, digitalnog obrazovanja i međunarodne suradnje. Jernej Belak sa Sveučilišta u Mariboru održao je predavanje pod nazivom „Building Bridges, Shaping Futures: The Strategic Role of Internationalisation in Higher Education”, u kojem je istaknuo značaj strateškog pristupa internacionalizaciji te podijelio primjere dobre prakse s vlastite institucije.
U nastavku programa predstavljen je Erasmus+ projekt SuMoS – Strengthening the ecosystem for sustainable student mobility, kojeg vodi Katarina Pažur Aničić, znanstvenica s FOI-ja. Predstavljanje projekta poslužilo je kao uvod u tematsku radionicu koja je okupila prodekane za međunarodnu suradnju, Erasmus i ECTS koordinatore te djelatnike međunarodnih ureda, s ciljem razmjene iskustava, identificiranja izazova i traženja inovativnih rješenja za održivu studentsku mobilnost.