Ovoj promjeni doprinijele su Kristina Veronek i Tatjana Gužvinec, fizioterapeutkinje koje su prepoznale potrebu za kontinuiranom fizioterapijom od prijema pacijenta do otpusta iz bolnice.
- Fizioterapeut je bitan član medicinskog tima. Naša je vizija bila omogućiti stalnu prisutnost fizioterapeuta na bolničkim odjelima, što je značajno poboljšalo kvalitetu skrbi i ubrzalo oporavak pacijenata - istaknula je Kristina Veronek.
Tatjana Gužvinec naglasila je važnost multidisciplinarnog pristupa.
- Bliska suradnja s liječnicima i medicinskim sestrama omogućuje nam donošenje zajedničkih odluka o liječenju svakog pacijenta, što doprinosi učinkovitijoj rehabilitaciji i smanjenju postoperativnih komplikacija – ističe Gužvinec.
Fizioterapeuti su tako uključeni u procjenu, planiranje, provođenje intervencija i evaluaciju fizioterapijskih postupak u koordinaciji s liječnicima i medicinskim sestrama. Ova promjena donijela je poboljšanja, posebno kod pacijenata s TEP-ovima kukova i koljena, gdje se vrijeme boravka u bolnici smanjilo za tri do četiri dana.
Fiozioterapijski tim na odjelima neurokirurgije, traume i ortopedije čine prvostupnice fizioterapije Kristina Veronek i Tatjana Gužvinec te fizioterapeutski tehničari Luka Oskoruš i Karla Đakmanec.
U ovakvome modelu rada posebno je naglašen individualan pristup svakom pacijentu.
- Svaki pacijent ima svog fizioterapeuta, što im daje sigurnost i potporu kroz cijeli proces rehabilitacije. Provode se fizioterapijske vježbe s ciljem samostalne verzikalizacije, krioterapija, elektroterapija u svrhu smanjenja boli. Na taj način smanjujemo strah i pomažemo im da steknu samopouzdanje u aktivnostima svakodnevnog života- objasnila je Gužvinec.