Pojasnila je da je tuberkuloza vrlo zarazna bolest koju uzrokuje bakterija Mycobacterium tuberculosis. Bolest najčešće zahvaća pluća, ali može obuhvatiti i druge organe i sustave, što ponekad otežava dijagnozu.
Iako postoji cjepivo protiv tuberkuloze koje je u Hrvatskoj i dalje obavezno, ono ne sprječava obolijevanje, već štiti od teških oblika bolesti poput tuberkuloznog meningitisa, koji je danas iznimno rijedak.
Poseban izazov predstavlja porast broja slučajeva multirezistentne tuberkuloze, oblika bolesti koji ne reagira na standardne terapije i zahtijeva dugotrajno i skupo liječenje. Lijekovi za takve pacijente mogu dosegnuti cijenu od 50.000 eura za samo tri mjeseca liječenja. Kako je istaknuto tijekom predavanja, upravo je Klenovnik jedina ustanova u Hrvatskoj koja provodi takvo liječenje.
– Na to moramo biti ponosni, ali i zabrinuti zbog činjenice da se broj oboljelih ponovno povećava. Jedan od razloga je povećan broj stranih radnika, najčešće iz Azije, gdje je incidencija tuberkuloze inače vrlo visoka. Varaždinska županija prednjači po njihovu zapošljavanju, pa se i kod nas bilježi porast oboljelih - pojasnila je Hajduk Ribić.
Katarina Maček Stjepanović, socijalna radnica u Službi za plućne bolesti i tuberkulozu Klenovnik, istaknula je da su bolesnici s tuberkulozom često u teškim životnim okolnostima.