Na Franjevačkom trgu građanima su bile dostupne besplatne usluge mjerenja razine šećera u krvi i krvnog tlaka, kao i savjeti o prevenciji dijabetesa. Akciji su se pridružili i studenti Odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever, dok su podršku pružili Varaždinska županija i Grad Varaždin.
"Prema podacima za 2023. godinu, u Varaždinskoj županiji evidentirano je gotovo 15.000 osoba oboljelih od šećerne bolesti, a zabrinjavajuće je da gotovo 40% oboljelih još uvijek nema postavljenu dijagnozu. Na nacionalnoj razini registrirano je 395.058 osoba sa šećernom bolešću. To su poražavajući podaci koji upozoravaju koliko je važno na vrijeme prepoznati bolest. Život sa šećernom bolešću može biti kvalitetan, ali zahtijeva disciplinu" – mora biti samo malo „sređen“, istaknula je predsjednica Društva za zaštitu od dijabetesa Varaždin Antonija Brlek, koja je dodala kako su fizička aktivnost, pravilna prehrana i redovita kontrola šećera ključni za prevenciju i izbjegavanje ozbiljnih komplikacija.
Inače, Društvo za zaštitu od dijabetesa Varaždin, trenutno broji oko 70 članova, a cilj društva je osnaživanje članova, posebice djece, kroz razne edukacije, radionice, kampove za djecu, do organiziranja raznih javnozdravstvenih akcija kao i obilježavanja važnih datuma, a sve kako bi tu bolest približili i široj javnosti.
Važnost ovakvih akcija naglasila je i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Varaždinske županije Ljubica Božić.
"Dijabetes je bolest koja može imati teške posljedice ako se ne otkrije i ne liječi na vrijeme. U 2023. godini gotovo 13.000 osoba u našoj županiji kroz obiteljsku medicinu liječilo se zbog dijabetesa, a na dijabetologiji je obavljeno 4.204 specijalističko-konzilijarna pregleda. Nažalost, od dijabetesa tipa 2 umrlo je čak 50 osoba. Ovakve akcije podsjećaju nas koliko je važno voditi brigu o vlastitom zdravlju i biti svjestan važnosti prevencije "– rekla je pročelnica Božić.