Lavanda

Mirisni grm koji privlači pčele i odbija štetnike

Autor: Foto: Freepik 17.7.2025. 14:44h
Autor: Foto: Freepik 17.7.2025. 14:44h

Lavanda svojim ljubičastim cvjetovima i mirisom dodatno ukrasi svaki vrt. Osim što estetski obogaćuje prostor, ona je izuzetno korisna biljka. Njezini cvjetovi prvenstveno privlače pčele i bumbare, pa tako doprinosi povećanju bioraznolikosti u vrtu. Istovremeno, lavanda odbija štetnike poput lisnih ušiju i mrava, a zahvaljujući eteričnim uljima i drugim ljekovitim svojstvima, koristi se za umirenje, smanjenje napetosti, glavobolje, grčeva te za pomoć u zacjeljivanju rana.

Lavanda je višegodišnja biljka koja raste u obliku poluloptastog grma i može živjeti i do trideset godina. Postoje tri osnovne vrste lavande: prava, širokolisna i hibridna. Prava lavanda doseže visinu od 40 do 60 centimetara i promjer od 80 do 120 centimetara. Ima uske, sivozelenkaste listove, a njezine jednostavne cvjetne grane duge su 20 do 40 centimetara. Cvjetovi su plave boje, a plod je kalavac s četiri jajaste sjemenke. Hibridna lavanda, koja je sterilna i ne daje plodove, formira zbijeni grm visok 80 do 100 centimetara i promjera većeg od 150 centimetara. Ima razgranate cvjetne stabljike duge 60 do 90 centimetara, a listovi su joj zeleni i slabo dlakavi. Sve vrste lavande imaju snažan, prepoznatljiv miris koji potječe od visokog udjela eteričnog ulja.

high angle beautiful lavender plants

Prava lavanda cvate u lipnju, dok hibridna nešto kasnije. Puni cvat traje od šest do osam dana, a upravo tada cvjetovi sadrže eterično ulje najbolje kakvoće. Plodovi sazrijevaju postupno tijekom kolovoza, ali su skloni osipanju. Lavanda zahtjeva mnogo sunčeve svjetlosti i topline, a najbolje uspjeva na toplim, vjetrom zaklonjenim položajima. U mirovanju podnosi i temperature do -20 °C, no ako vegetacija počne prerano, kasni mraz može uništiti hibridnu lavandu. Kišno i hladno vrijeme tijekom cvatnje može smanjiti udio eteričnog ulja i do 50%. Dodajmo i da lavanda odlično podnosi sušu, osim u ranoj fazi rasta, prenosi Agroklub.

Prava lavanda najčešće se razmnožava sadnicama iz sjemena, ali se može razmnožavati i vegetativno, korištenjem zelenih reznica ili klonova. Budući da je hibridna lavanda sterilna, ona se razmnožava isključivo vegetativno. Priprema reznica uobičajen je i jeftin način razmnožavanja. Reznice se pripremaju u proljeće, nakon prestanka mrazova. Grmovi stari tri do četiri godine zagrnu se zemljom do visine od tridesetak centimetara. Potrebno je osigurati dovoljno vlage za zakorjenjivanje. U jesen, nakon kišnog razdoblja, zemlja se odgrne, a dobro zakorjenjene grančice režu se vinogradarskim škarama i sade kao sadnice. Od jednog srednje razvijenog grma moguće je dobiti od 100 do 150 sadnica. Sve se sadnice sade u jesen, tijekom studenoga, dok je ožujak krajnji rok za uspješnu sadnju. Proljetna sadnja se ne preporučuje.

Planex 300x600
Radio Megaton 1440x250

37892

Lavanda ne zahtijeva posebnu njegu, no redovita rezidba važna je za pravilan rast. Prve godine biljka se reže krajem svibnja na visinu od 8 do 10 centimetara kako bi se potaknuo razvoj zbijenog grma. Druge godine orezuje se na visinu od 15 do 18 centimetara, a nakon toga više nije potrebno dodatno oblikovati krošnju.