Strategija se donosi na period od sedam godina i obuhvaća analizu otvorenih prostora na području Grada, odnosno zelene infrastrukture te zgrada/objekata koji imaju potencijala za kružno gospodarenje zgradama. Temeljem analize donose se daljnji strateški koraci u smjeru sustavnog uređenja, unapređenja u zaštiti i daljnjem planiranju i upravljanju prostorom.
– Usvajanje ove strategije nije važno samo Gradu Ludbregu već i za građane obzirom da se prilikom javljanja na natječaj Fonda za zaštitu okoliša koji će biti objavljeni u budućnosti za energetsku obnovu, ova strategija bit će obavezna. Zanimljivo je u ovom dokumentu da je pobrojano sve što imamo, a ponekad i zaboravimo i na jednom je mjestu stavljen sav postojeći sadržaj. Proveli smo i anketu u svrhu izrade strategije, javili su nam se građani koji su nam potvrdili da su najmanje zadovoljni gradskim trgom, dok najviše vremena provode u prirodi. Jedna od prvih prednosti ove strategije jest ozelenjivanje koje uključuje i sam Trg Svetog Trojstva – rekao je gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić.
Grad Ludbreg jedan je od gradova koji je još 2018. godine pristupio izradi Strategije krajobraznog uređenja Grada Ludbrega. U međuvremenu od strane Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, napravljene su smjernice za izradu strategija zelene urbane obnove. U skladu sa tim smjernicama Grad Ludbreg pristupio je izradi Strategije zelene urbane obnove od 2023. do 2030. godine.
– Da bismo dobili uvid u mišljenje građana Grada Ludbrega, koliko često koriste zelene površine, što im je prioritet u budućem ozelenjavanju i uređenju zelenih površina, koje lokacije najviše koriste i ostala pitanja koja su relevantna za izradu konkretnih mjera Strategije zelene urbane obnove Grada Ludbrega, provedena je anonimna anketa. Anketi je pristupilo 152 ispitanika – pojašnjeno je u Gradu Ludbregu.