Stoga je važno podizati svijest žena o važnosti ginekoloških pregleda, PAPA testa, edukaciji i cijepljenju protiv HPV-a, koji je jedan od vodećih uzročnika raka vrata maternice – poruke su koje su i ove godine poslane javnosti u sklopu obilježavanja Dana mimoza – Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice. Akciju je ove godine organizirao Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije.
Statistike ukazuju na ozbiljnost problema – upozorila je predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač.
Godišnje u Hrvatskoj u posljednjih 10-ak godina bilježimo prosječno oko 300 oboljenja i oko 120 smrti od raka vrata maternice. Za razliku od većine drugih sijela raka, ovaj se javlja u nešto mlađoj dobi – prema podacima Registra za rak, u 2021. godini trećina novooboljelih žena bila je mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice je treće sijelo raka žena u dobi od 30 do 39 godina (iza raka dojke i raka štitnjače). Prema podacima o smrtnosti, u 2023. godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj umrla je 121 žena, od kojih je trećina bila mlađa od 60 godina – upozorila je Kiđemet-Piskač najavivši kako će Savjet za zdravlje Varaždinske županije 7. veljače ove godine zajednički obilježiti i Dan crvenih haljina i Dan mimoza kako bi se upozorilo na specifičnosti moždanog udara kod žena, ali isto tako još jednom naglasila važnost prevencije i edukacije kada je u pitanju rak vrata maternice.
Voditeljica Djelatnosti za promicanje zdravlja i javnozdravstvenu medicinu ZZJZ Varaždinske županije, ujedno i koordinatorica za NPP ranog otkrivanja raka dojke i NPP ranog otkrivanja raka vrata maternice Irena Stipešević Rakamarić naglasila je kako od ovog karcinoma od kojeg zapravo ne bi trebala oboljeti nijedna žena, u Varaždinskoj županiji prosječno godišnje oboli između 10 i 12 žena, a umre njih 4-5.
"Poražavajući je podatak da je u 2023. godini osam žena u našoj županiji umrlo od raka vrata maternice, dok 2022. godine nije umrla ni jedna žena" – naglasila je Stipešević Rakamarić te pozvala žene da se redovito kontroliraju.
"Prema podacima za 2023. godinu, 36% svih osiguranica u Varaždinskoj županiji koristilo je primarnu ginekološku zdravstvenu zaštitu, a prema preporuci ginekologa i napravilo PAPA test. Konkretno 12.679 PAPA testova je učinjeno u 2023. godini od čega 11.237 u dobi od 19-64 godine, 173 ranije od toga i 1.269 u dobi iznad 65 godina. Zabrinjavajuće je da još ima mnogo žena koje nemaju svog primarnog ginekologa i njih posebno pozivamo da ne propuste obaviti preventivni ginekološki pregled, barem jednom u tri godine."