– Zbog izbjegavanja neželjenih posljedica apeliramo na vozače osobnih prijevoznih sredstava na nužnost poštivanja prometnih pravila radi vlastite sigurnosti, ali i sigurnosti ostalih sudionika u prometu. Sve više osoba, različitih dobnih skupina, za svoje kretanje u prometu koristi osobna prijevozna sredstva, odnosno električne romobile. Istovremeno, događaju se i prometne nesreće do kojih dolazi zbog nepropisnog sudjelovanja osoba koje koriste električne romobile u prometu na cestama – poručuju iz policije.
Stoga iz policije podsjećaju da električnim romobilom ne smiju upravljati osobe mlađe od 14 godina, kao i da svaki vozač romobila mora nositi zaštitnu kacigu na glavi za vrijeme vožnje.
– Električnim romobilom može se voziti samo osoba koja upravlja romobilom i ne smije upravljati vozilom koristeći slušalice na ili u oba uha, čime se umanjuje mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom. Romobilom su se dužni kretati biciklističkom stazom ili trakom u smjeru kretanja prometa, a ako takva traka ili staza ne postoji, mogu se kretati pješačkim dijelom, pod uvjetom da vode računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu, pogotovo pješaka. Kad se kreću biciklističkom stazom ili trakom i trebaju prijeći kolnik, vozači romobila moraju provjeriti je li sigurno prijeći kolnik, a ako biciklistički prijelaz nije označen, moraju se ponašati poput pješaka, odnosno sići s romobila i prijeći kolnik na obilježenom pješačkom prijelazu, gurajući romobil pored sebe. Također, ukoliko ne postoji biciklistička staza ili traka, električni romobili mogu se koristiti na dionicama županijskih, lokalnih i nerazvrstanih cesta na kojima je brzina ograničena na 50 kilometara ili manje i gdje je to dopušteno postavljenim prometnim znakom, krećući se što bliže desnom rubu kolnika – dodaju iz policije.