Međimurska županija i njezina Turistička zajednica partneri su Općini Donja Dubrava u projektu formiranja i uređenja interpretacijskog centra Palača međimurske popevke, koji će se nalaziti u Hirschlerovoj palači u Donjoj Dubravi. Rodno mjesto nezaboravne interpretatorice i čuvarice međimurske popevke, Tete Lize pravo je mjesto za novi interpretacijski centar koji će njegovati ovaj dragulj iz riznice nematerijalne baštine, koji je i UNESCO, 2018. godine, proglasio blagom čovječanstva uvrstivši međimursku popevku u Reprezentativni popis zaštićene nematerijalne baštine svijeta.
Projekt – vrijedan 5.555.410,02 eura - će se, zahvaljujući predanom radu stručnjaka u Javnoj ustanovi za razvoj Međimurske županije REDEA-i, u potpunosti financirati sredstvima EU-a.
Načelnik Marijan Varga istaknuo je ponos što Donja Dubrava ovim projektom dobiva svoje mjesto u konceptu interpretacijskih centara Međimurja koje joj pripada: „Nigdje centru koji će svjedočiti o međimurskoj popevki nije mjesto koliko u Donjoj Dubravi. Odavde je naša Teta Liza popevku pronijela Hrvatskom i svijetom“, rekao je načelnik Marijan Varga, zahvalivši Međimurskoj županiji , županu Matiji Posavcu, REDEA-i i svima ostalima koji su sudjelovali u ovom velikom poslu.
Župan Međimurske županije Matija Posavec ističe da je, nakon nedavnog potpisivanja ugovora o revitalizaciji Feštetićeva dvorca u Pribislavcu, riječ o formiranju još jednog reprezentativnog mjesta koje će dostojno svjedočiti o našoj baštini: „Kultura, povijest, nematerijalna baština najvrjedniji su dio identiteta, a identitet je temelj za razvoj jedne zajednice i jedne regije, što smo dokazali više puta. Zato je ovo veliki dan za Međimurje. Koncept promocije našeg kulturno-povijesnoga nasljeđa baziran je na ravnomjernom razvoju interpretacijskih centara kako bismo svijetu pokazali da uistinu svaki kutak Međimurja ima priču koju vrijedi čuti. Zato će upravo u Donjoj Dubravi, gdje je naša Teta Liza rođena i gdje je živjela, niknuti centar posvećen popevki, zato će u Štrigovi, gdje je rođen sveti Jeronim, biti centar posvećen njegovu nasljeđu, zato je i Centar dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu“, rekao je župan, dodavši da i ovaj projekt nastaje u ime novih generacija koji će u budućnosti čuvati vrijednosti rođene u našem Međimurju.
Izabela Pačandi, operativna voditeljica projekta, u ime projektnog tima iz REDEA-e, istaknula je predanost ovom izuzetno izazovnom zadatku u kojem je, između ostalog, trebalo dobro upoznati povijest Donje Dubrave, te ulogu pokojne Elizabete Toplek -Tete Lize u očuvanju međimurske popevke. U pripremi projekta surađivalo i sa stručnjacima Međimurske prirode u dijelu koji se odnosi na revitalizaciju parkovne arhitekture u dvorištu Hirschlerove palače, u kojem se nalazi i jedno stablo zaštićeno kao spomenik parkovne arhitekture.
Hirschlerova palača, koja datira iz 1860. godine, bit će u cijelosti rekonstruirana te će za budućnost čuvati priču o međimurskoj popevki ugrađenu u stalni postav temeljen na principima suvremene muzeologije. Posjetiteljima će postav svjedočiti o korijenima, uz holoprojekciju Tete Lize, govorit će o ulozi glazbe u životu Međimuraca te njezinom utjecaju na materijalnu i nematerijalnu kulture, o glazbenoj strukturi popevke, te o ljudima zaslužnima za njezino očuvanje, poput akademika Vinka Žganca.