Naime, prvi put u 149 godina organiziranog vodnog gospodarstva na području Varaždinske županije obilježit će se izvorišta četiriju rijeka od kojih je Lonja najduža rijeka koja teče od izvora do ušća na prostoru Republike Hrvatske, dok je rijeka Bednja najduža rijeka koja cijelim tokom od izvora do ušća u dužini od 106 kilometara teče Varaždinskom županijom.
Milan Rezo, direktor VGO za Muru i Gornju Dravu je rekao da 33. put zaredom obilježavaju Svjetski dan voda te je istaknuo da su Hrvatske vode u samo posljednjih nekoliko godina putem projekt „Drava Life” oživjele mnoge rijeke.
– Iako danas u svijetu više od dvije milijarde ljudi, odnosno svaki četvrti stanovnik, vapi za kapljicom vode, na prostoru Varaždinske županije opskrba vodom je veća od 92 posto, zahvaljujući Vladi Republike Hrvatske, Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije, Hrvatskim vodama, jedinicama lokalne i regionalne samouprave, koji kontinuirano svake godine ulažu u nove cjevovode za vodoopskrbu, odnosno za njihovu revitalizaciju i obnovu – rekao je Rezo.
Na poučnoj ploči postoje dvije nepravilne linije pri čemu prva simbolizira veliku rijeku koja nestaje, postaje sve manja i uža, a do ušća skoro iščezne.
Župan Anđelko Stričak podsjetio je da kroz Varaždinsku županiju protječe pet rijeka, od kojih je najveća Drava, a ostale četiri: Lonja, Bednja, Plitvica i Voća, imaju izvorišta na području županije.
– Obilježavamo izvorišta naših rijeka s edukativnim i ekološkim ciljevima, odnosno želja nam je da podižemo svijest o brizi za okoliš, vodu, tlo i zrak. U suradnji s Javnom ustanovom „Priroda Varaždinske županije” i Hrvatskim vodama, Županija provodi niz aktivnosti. Prije tjedan dana smo poribili Trakošćansko jezero, unazad nekoliko dana sadilo se grmoliko drveće „Kebrač“ uz rijeku Dravu, a danas obilježavamo izvorišta rijeka koja izviru na području naše županije, dok ćemo sljedećih dana podijeliti zainteresiranim ustanovama klonove lipa – rekao je župan Anđelko Stričak.
Istaknuo je da Varaždinska županija nikad nije toliko pažnje posvećivala brizi za okoliš te je podsjetio da su na posljednjoj sjednici Županijske skupštine u ovom sazivu izglasane četvrte izmjene i dopune Prostornog plana.
Postavljanju poučne ploče nazočio je i gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić, koji je istaknuo da je riječ o izuzetnom događaju, odnosno prilici.
– Grad Lepoglava u cjelini s ponosom govori o vrijednosti ovog područja, prije svega vrijednostima veoma bogate povijesne i kulturne baštine. To su potencijali koje želimo ugraditi u razvoj našega grada, ali i u razvoj cijele regije te s posebnim zadovoljstvom mogu reći da ćemo ih iskoristiti i dosljedno prezentirati – zaključio je Škvarić.