Muhe privlači otpad, posebno bačeni ostaci hrane. Najbolje je nakon svakog bacanja smeća oprati kantu i na kraju je isprati s vodom u koju se doda malo jabučnog octa jer muhe odbija miris octa i manje će dolijetati. Osim octa, miris eteričnih ulja je također izuzetno neprivlačan muhama. Kao repelenti najčešće se koriste eterična ulja lavande, mente, eukaliptusa, citronele ili karanfilčića. Kuglice od pamučne vate nakapaju se s nekoliko kapi eteričnog ulja po izboru i miris će djelovati na muhe. Muhe ne vole ni miris luka. Presječenom glavicom luka potrebno je istrljati okvire prozora ili vrata. Ova metoda se najviše koristi za prostore gdje se drže životinje.
Također je poznato i da muhe ne vole ni objekte koji svjetlucaju i reflektiraju svjetlost. Kao efikasna zaštita od muha pokazala se najlonska vrećica ispunjena vodom, a u koju se stavi dva do tri novčića. Ovako pripremljene vrećice se stavljaju visjeti kod ulaza u prostor ili razmještene po dvorištu.
Osim repelenata, boriti protiv muha se može i na način da ih se uhvati u zamku, a ljepljive trake su jedan primjer takve zamke koja se može napraviti u kućnoj radinosti. Šećer se ukuha s vodom do gustog sirupa kojim se premažu papirne ili platnene trake. Zamke se može napraviti i od plastičnih boca. Na gornjem dijelu boce naprave se mali otvori kroz koje muha može ući u bocu, a ne može izaći. U bocu treba ulijati otopinu od deterdženta za suđe, šećera i jabučnog octa u odnosu 1:3:1 ili slatku otopinu džema i vode s malo šećera, prenosi Agroklub.