Dubravko Bilić, gradonačelnik Grada Ludbrega:

„Ulaganja u modernu infrastrukturu i projekte društvenog razvoja, omogućit će da Ludbreg bude središte ovog dijela Hrvatske“

Autor: RP 22.6.2026. 20:18h
Autor: RP 22.6.2026. 20:18h

Dovršetak nove kanalizacijske i vodovodne mreže, obnova prometnica, optička infrastruktura, izgradnja nove gradske knjižnice, sustav javnog prijevoza, Muzej triju rijeka, uređenje Otoka mladosti, teniski tereni, nove zgrade Dječjeg vrtića i Srednje škole, geotermalni projekti... dio je onoga što je na području Grada Ludbrega realizirano ili je u visokoj fazi planiranja. Potvrdio je to i ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić na konferenciji za novinare organizirane povodom prve godine aktualnog mandata.

Bilić je među najvažnijim aktualnim projektima izdvojio izgradnju nove Gradske knjižnice u projektu vrijednome oko 5,6 milijuna eura.

Želimo stvoriti moderan društveni i kulturni centar koji će okupljati sve generacije Ludbrežana, a ne samo zgradu u kojoj se posuđuju knjige. Inspiraciju smo pronašli u najboljim europskim primjerima, među kojima je i poznata knjižnica Oodi u Helsinkiju – rekao je Bilić.

Grad se nastoji i turistički pozicionirati na karti Varaždinske županije, ali i kontinentalne Hrvatske. Stoga ne čudi uključenje u projektu Muzeja triju rijeka koji će Ludbregu donijeti Muzej rijeke Bednje. Upravo su voda i prirodna baštine glavni ludbreški aduti, a jedna od lokacija koja zasigurno privlači veliki broj posjetitelja je Otok mladosti za čije je uređenje osigurano više od dva milijuna eura.

Govoreći o obrazovanju, gradonačelnik Bilić je podsjetio na razvoj STEM programa putem LORI centar te aktivnosti vezane uz izgradnju nove zgrade Srednje škole.

– U tijeku je izrada studije izvodljivosti, a sljedeće godine očekujemo pronalazak izvora financiranja. Nova zgrada Srednje škole jedan je od najvažnijih projekata za budućnost Ludbrega – istaknuo je te dodao da je pred završetkom i novi Dječji vrtić koji će primati oko 200 djece.

– Riječ je o modernom objektu koji će biti mnogo više od vrtića. Bit će i mjesto ranog prepoznavanja talenata te važna karika u obrazovnom sustavu našega grada.

Građani šireg gradskog područja već neko vrijeme žive s radovima koji se provode u okviru projekta Aglomeracije. Iako radovi očekivano traju dugo, jer je riječ o jednom od najzahtjevnijih komunalnih projekata, konačni rezultat razveselit će sve. Građani će dobiti novu i modernu kanalizacijsku i vodovodnu mrežu.

– A odmah potom moći ćemo završiti sve ono što građani s pravom očekuju – obnovu cesta, nogostupa i biciklističkih staza. To je bio preduvjet za daljnja ulaganja i zato smo morali ići korak po korak – pojasnio je Bilić i dodao da je završena modernizacija javne rasvjete te projekt optičke infrastrukture kojim je cijela ludbreška Podravina povezana suvremenom mrežom velikih brzina.

Veliki dio ovih projekata ne bi bio moguć bez uspješnog apliciranja na novac iz EU fondova.

Europski projekti pomogli su nam da Ludbreg izgradimo, infrastrukturno unaprijedimo i, što je možda još važnije, razvijemo društvenu infrastrukturu. Od početka smo se kretali u dva smjera – kroz kapitalne infrastrukturne projekte i kroz projekte društvenog razvoja. Želimo da Ludbreg bude središte ludbreške Podravine i mjesto koje pruža sadržaje ne samo svojim stanovnicima već i za više od 20.000 ljudi koji žive u okolnim općinama – zaključio je gradonačelnik Dubravko Bilić.

Povezani članci