Poseban naglasak ovogodišnje konferencije stavljen je na okrugli stol s učenicima i učenicama osnovnih i srednjih škola na kojem se raspravljalo o prednostima i opasnostima interneta. Učenici su se složili u jednom – iako internet nudi brojne mogućnosti za učenje i zabavu, važno je da ga znamo koristiti na siguran način.
Učenici su upozorili na prijetnje poput krađe osobnih podataka, cyberbullyinga, catfishinga (kada se ljudi na internetu lažno predstavljaju kako bi prevarili druge) te širenja lažnih informacija. Posebno su naglasili važnost kritičkog pristupa informacijama i provjere izvora, jer, kako kažu, ne možemo vjerovati svemu što pročitamo na internetu.
Razgovaralo se i o tome kako internet odražava našu osobnost i ponašanje pa je važno komunicirati s drugima onako kako želimo da oni komuniciraju s nama. Dijeljenje pozitivnih komentara i pružanje podrške može doprinijeti stvaranju sigurnijeg i ugodnijeg online prostora, složili su se učenici.
Također su ukazali na to kako i sami mogu utjecati na sadržaj koji prate na društvenim mrežama. Birajući kvalitetne i pozitivne postove, mogu oblikovati algoritme društvenih mreža i smanjiti prisutnost negativnog sadržaja u svom feedu.
Na kraju, svi su se složili kako odrasli, posebno roditelji, imaju ključnu ulogu u obrazovanju djece o sigurnosti na internetu. Trebaju biti primjer te aktivno pratiti aktivnosti svoje djece na internetu, pružiti im podršku i otvoreno razgovarati s njima. Sigurnost na internetu nije samo odgovornost djece, već i odraslih, koji trebaju zajedno raditi na stvaranju sigurnijeg online okruženja za sve.
– Naš zajednički cilj je osigurati sigurno i kvalitetno okruženje za djecu na internetu. Da bismo to ostvarili, moramo raditi zajednički i nadovezivati se na aktivnosti drugih dionika – izjavio je Miran Gosta, ravnatelj HAKOM-a.