Što saditi, što brati i kako njegovati ljetni vrt?

Autor: Foto: Freepik 15.7.2025. 20:00h

Rajčice, paprike, tikvice, krastavci, grah, blitva, češnjak, mrkva, luk, pa čak i mladi krumpir, sve je spremno za branje. Redovito ubiranje zrelih plodova ključno je kako bi biljke nastavile plodonositi. Uz berbu, srpanj donosi i povećanu potrebu za zalijevanjem jer se zemlja brzo suši, a visoke temperature dodatno opterećuju biljke. Vrt je najbolje zalijevati rano ujutro ili kasno navečer, kada je manja vjerojatnost isparavanja i biljke mogu optimalno iskoristiti vodu.

Korovi u ovo doba godine bujaju podjednako brzo kao i povrće, pa ih je potrebno redovito uklanjati kako ne bi iscrpljivali tlo i gušili biljke. Malčiranje je odličan saveznik jer, ne samo da sprječava rast korova, već i zadržava vlagu te štiti korijenje od pregrijavanja. Srpanj je i mjesec kada se intenzivno pojavljuju štetnici poput lisnih uši, krumpirove zlatice, smrdljivih martina i dlakavog ružičara, a bolesti poput plamenjače i pepelnice nisu rijetkost.

crop 4230045 1280

Prevencija je ključna zbog čega je poželjno koristiti prirodne pripravke i pratiti stanje biljaka. Kako su biljke u punom zamahu rasta, potrebno im je osigurati dodatnu hranu. Rajčice, tikvice i paprike posebno traže redovitu prihranu, najbolje organskim gnojivima ili kompostom. Također, suhi i oštećeni dijelovi biljaka trebaju se redovito uklanjati jer se na taj način potiče zdrav rast, prenosi Agroklub.

Srpanj je i pravi trenutak za sjetvu brojnih kultura koje će se ubirati kasnije u sezoni. U zemlju se u sprnju mogu posijati špinat, blitva, radič, matovilac, endivija, mrkva, peršin, cikla, niski grah i mahune, kao i brojne kupusnjače za jesensku berbu, poput kelja, brokule i cvjetače. Kod sadnje je potrebno voditi računa o razmacima jer kasnije sorte zahtjevaju više prostora kako bi se pravilno razvile.

Megaton oglasi 1440x250