Zdravlje zuba u vrijeme trudnoće

Pravilo je jednostavno i vrijedi za sve – pravilno četkajte zube i redoviti posjećujte stomatologa

Autor: Foto: Pixabay 28.6.2025. 17:55h
Autor: Foto: Pixabay 28.6.2025. 17:55h

Pravila iz naslova ovog teksta bi se trebale pridržavati i trudnice, iako se često događa da je iz raznih razloga, briga za zube u vrijeme trudnoće prilično nisko na listi prioriteta. Jedan od najčešćih mitova vezanih uz trudnoću i zube, svakako je onaj da majku svako dijete košta jedan zub. Ovo vjerovanje objašnjava se povećanom potrebom za kalcijem zbog izgradnje koštanog sustava bebe. No, nema nikakvog razloga za brigu. Točno je da nakon petog mjeseca trudnoće raste potreba za kalcijem u tijelu majke. No, kalcij se u zubima nalazi u stabilnom spoju.

Laičkim rječnikom rečeno, jednom ugrađen kalcij u vaše zube, više se ne može razgraditi osim djelovanjem karijesa ili bakterija. Mnoga znanstvena istraživanja su dokazala da zubi nisu izvor materijala za potrebe ploda.

U trudnoći ipak znatno raste rizik od karijesa. Naime, zbog povećane razine hormona progesterona i estrogena u krvi, povećava se prokrvljenost zubnog mesa, koje lakše natiče, reagira na bakterije, a lakše dolazi i do stvaranje plaka. Preskočite li samo jednom pranje zuba, već sljedeći dan zubno meso može biti upaljeno, crveno i bolno. Nastavi li se ovakvo stanje može doći do trudničkog gingivitisa, kojeg karakterizira krvarenje i oticanje zubnog mesa. Gingivitis može pak voditi do parondotoze, koja ukoliko se ne liječi, može uzrokovati ispadanje zuba.

Prvo tromjesečje trudnoće karakteriziraju česte mučnine i povraćanje, koje pak izaziva promjenu kiselosti u zubnoj šupljini i može naštetiti zubnoj caklini. Ovakvi problemi izbjegavaju se redovitom zubnom higijenom.

Planex 300x600
Megaton oglasi 1440x250

Još jedan mit je uvriježen među ljudima, a govori o štetnosti stomatoloških zahvata u trudnoći. No, ni on nije u potpunosti točan. Naime, istina je da se dugi i komplicirani zahvati koji nisu hitni, kao i rentgenska snimanja izbjegavaju. Popravak zuba od karijesa, liječenje zuba ili čak njegovo vađenje, mogu se izvoditi i tijekom trudnoće bez većih opasnosti. U svakom slučaju, najbolje je savjetovati se s ginekologom i stomatologom.

Važno je imati na umu da se već za vrijeme trudnoće stvaraju osnove za sve mliječne zube i dio trajnih. Buduće majke stoga trebaju osigurati pravilnu i potpunu mineralizaciju. Pravilna prehrana, bogata vitaminima i mineralima mora biti na prvome mjestu, dok su za stvaranje zuba najvažnije dovoljne količine kalcija, fosfora i fluora.